а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базер

мн. базери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50680
Вид бел крин, со раст меѓу 50 и 120 cm, со бели цветови и без мирис.
Латински: Asphodelus albus Англиски: white asphodel Албански: asfodil, lloj zambaku
Употреба: Ботаника