а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базен

мн. базени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7032
1. Област од која истечни води се слеваат во некоја друга истечна вода или во неистечни води.
Англиски: basin Албански: basen, pellg ujor
Употреба: Географија
Примери:
Охридски базен
Дунавски базен
2. Подрачје со рудни наслаги.
Англиски: area Албански: basen, zonë
Употреба: Географија
Примери:
рударски базен Саса
3. Вештачки издлабен простор наполнет со вода (отворен или затворен) и (обично) наменет за капење.
Англиски: pool Албански: pishinë
Употреба: Спорт
Примери:
пливачки базен
Направи базен во дворот.
Изведенки
базенче ср.
мн. базенчиња
дем.