а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баздриѓанлак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. трговија
Англиски: trade Албански: tregëti
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Одбил да биде во баздриѓанлакот.
2. Трговска чаршија.
Англиски: market Албански: çarshi tregëtare
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК