а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базар

мн. базари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30363
1. покриена ориентална чаршија
Англиски: bazaar Турски: pazar Албански: treg, pazar
Употреба: Економија
2. Голема трговска куќа во која се продава разновидна (евтина) стока.
Англиски: department store Албански: shtëpi tregtare
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК