а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базалт

(едн.) базалтот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47661
Многу тврда вулканска карпа, црна или зелена; добар градежен материјал.
Англиски: basalt
Употреба: Геологија
Примери:
Статуи направени од базалт.