а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баждар

мн. баждари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19471
1. Такса за тезга на пазар.
Англиски: market fee Албански: taksë për tezgë
Употреба: Економија
Примери:
Плати баждар.
2. Службено лице што собира такса по тезгите.
Албански: matës, peshues
Употреба: Разговорно
Примери:
Има вработено десетина баждари во Скопски пазар.
3. Службено лице што има должност да контролира мери и тегови.
Англиски: calibrator Албански: matës
Употреба: Економија
Примери:
Баждар ги баждари вагите.
4. Тој што работи во баждарница.
Англиски: customs officer Албански: oficer doganor
Употреба: Историја
Примери:
Стојат по двајца баждари.
5. Такса за стока, обично за внесување в град на пазар.
Албански: taksë për bagëti
Употреба: Историја
Примери:
Пред секој голем град земаат баждар.