а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баждарница

мн. баждарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22577
Јавна установа, обично поставена на влезот од градот каде што на селаните им се наплатувало.
Англиски: toll Албански: vendi për taksëpagesë
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Пред секој град постоела баждарница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК