а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадников

бадниковиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бадник.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Бадникова вечер.
Бадниково дрво.
Се прерипува бадниковиот оган.
Бадничко расположение.
Изведенки
баднички прид.
бадничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи