а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадникар

мн. бадникари
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во бадниковата вечер.
Примери:
Бадникарите седеа покрај огнот до зора.
Изведенки
бадникарски прид.
бадникарскиот
Пример: бадникарски огнови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи