а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадминтон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Спортска игра слична на тенис, која се игра со топче и рекети.
Англиски: badminton
Употреба: Спорт
Изведенки
бадминтонски прид.
бадминтонскиот
Пример: бадминтонско топче, бадминтонски рекети
FlexiMac
 менување на македонски глаголи