а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадијалџија

мн. бадијалџии
Вид збор: Именка, машки род
Безработник, готован, мрзливец, тој што денгуби.
Англиски: idler Турски: bedavacı
Употреба: Разговорно
Примери:
селски бадијалџија
Стани, бадијалџијо!
Изведенки
1. бадијалџика ж.
мн. бадијалџики
2. бадијалџиски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи