а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадем

мн. бадеми
Вид збор: Именка, машки род
1. Многугодишно шумско дрво со бел или розов цвет и плод со јатка.
Латински: Prunus amygdalus Англиски: almond Турски: badem Албански: bajame Бугарски: бадем
Употреба: Ботаника
Примери:
расцутени бадеми
2. Плод од бадемово дрво.
Англиски: almond
Употреба: Гастрономија
Примери:
лупени и мелени бадеми
горчлив бадем
фил од бадеми
Изведенки
бадемче ср.
мн. бадемчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи