а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадемов

бадемовиот
Вид збор: Придавка
Што е од бадем.
Албански: i bajames, bademit
Употреба: Ботаника
Примери:
Бадемова семка.
Бадемови дрвја.
Бадемово масло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи