а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадемка

мн. бадемки
Вид збор: Именка, женски род
Bид диња чие јадро (со семето) лесно се одвојува.
Англиски: melon Албански: bakërkë, lloj pjepëri
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Жолти дињи бадемки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи