а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадемест

бадеместиот
Вид збор: Придавка
Што е сличен, што има форма на бадем.
Англиски: almond form Турски: badem
Примери:
Големи, црни и бадемести очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи