а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багрем

мн. багреми
Вид збор: Именка, машки род
Листопадно дрво, со високо тенко стебло и бело-розов цвет со опоен мирис (бела акација).
Латински: Robinia pseudoacacia Англиски: black locust Албански: akacie, bagrem, rogovecë
Употреба: Ботаника
Примери:
Мирисот на багремот.
Улица со багреми.
Изведенки
1. багремче ср.
мн. багремчиња
дем.
2. багремиште ср.
мн. багремишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи