а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багра

мн. багри
Вид збор: Именка, женски род
1. боја, пурпур, руменило
Англиски: flush Албански: ngjyrë
Употреба: Поетски збор
Примери:
Багрите на пролетта.
2. банда, џган
Англиски: scum Албански: bandë
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи