а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багер

мн. багери
Вид збор: Именка, машки род
Машина за копање земја, за префлување земја, песок, чакал.
Англиски: excavator Германски: Bagger Албански: bager, ekskavator
Употреба: Технологија
Примери:
Голем багер.
Расипан багер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи