а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багателен

багателниот
Вид збор: Придавка
Што е незначително, евтино.
Англиски: cheap
Употреба: Разговорно
Примери:
Багателна работа.
Багателна стока.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи