а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багатела

Вид збор: Прилог
Нешто незначително, со мала цена.
Англиски: bagatelle
Употреба: Разговорно
Примери:
Го купив евтино, багатела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи