а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

багаж

(едн.) багажот
Вид збор: Именка, машки род
1. Потребни работи што се носат при патување (куфери, торби).
Англиски: baggage Албански: bagazh
Употреба: Туризам
Примери:
Тежок багаж.
2. Оптовареност со мислење, идеологија, предрасуди, обично во негативна смисла.
Англиски: baggage Албански: bagazh, peshë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доаѓа со багаж од Министерството за надворешни работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи