а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бавчанџија

мн. бавчанџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30651
Тој што се занимава со одгледување градинарски производи.
Англиски: gardener Турски: bahçeci
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. бавчанџика ж.
мн. бавчанџики
2. бавчанџиски прид.
бавчанџискиот
Пример: бавчанџиско семејство, бавчанџиски муабет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК