а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бавта

бавтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Мами, вешто лаже некого, матка.
Англиски: outtrick Албански: gënjej, mashtroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го бавтаат наваму-натаму.
2. (се бавта) Се матка, губи време.
Англиски: waste time Албански: endem, humb kohë
Примери:
Цел ден се бавта наваму-натаму.
Изведенки
бавтање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи