а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бави

бават
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави да задоцни, задржува некого.
Англиски: hold Албански: mban
Примери:
Брзам, не бави ме.
2. (се бави) се задржува, задоцнува, оддолжува
Англиски: late Албански: vonohet
Примери:
Не бави се многу.
3. (се бави) се занимава
Англиски: deal Српски: бавити Албански: mirret me diqka
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Се бавам со сточарство.
Изрази
Бави, ама не заборави - кога и да е, само да се направи.
Изведенки
бавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи