а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабуњоса

(се) бабуњосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие оток, се подуе, отече.
Англиски: swell
Примери:
Не го виде знакот и толку силно се удри, што (се) бабуњоса во лицето.
Изведенки
1. бабуњосува несв.
(се) бабуњосуваат
повт.
2. бабуњосување ср.
глаг. им.