а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабунов

бабуновиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бабун, што му припаѓа на бабун.
Примери:
Во тој крај се најдува и по некој бабунов гроб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи