а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабува

бабуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46640
1. За бабица - се грижи за новороденото дете и за леунката.
Албански: shërbej si mami, kujdesem
Употреба: Медицина
Примери:
Сака-нејќе, се нафатила, ќе го бабува ова кучило.
Свекрвата ја бабуваше невестата до три дена.
2. Се грижи за болен.
Англиски: care Албански: kujdesem, përkujdesem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги бабувам дома, сите се болни.
Изведенки
бабување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи