а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабри

бабрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се наголемува по обем, нараснува, созрева.
Англиски: swell
Примери:
Зрната од житото бабрат.
Жилите му бабрат.
Изведенки
бабрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи