а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баботи

баботат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Силно удира, татни.
Англиски: clatter Албански: buçoj, bubulloj
Примери:
Дождот баботи по прозорците.
Митралезот далеку баботи.
Усвитената печка баботи.
Огнот баботеше.
2. Гласно зборува, со висок тон.
Англиски: gabble Албански: murmurit, bërbëlit
Примери:
Оние што останаа надвор тропаа, баботеа, викаа, бараа да влезат.
Само баботи на состаноци.
Изведенки
баботење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи