а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабин

бабини
Вид збор: Придавка
Ранг: 8749
Што се однесува на баба.
Англиски: grandmothers
Примери:
Бабино внуче.
Бабиниот двор.
Изрази
Бабин ден - 8 јануари, кога бабиците одат во куќите каде што бабувале и вршат различни обичаи.
(разг.) Бабини деветини - измислици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК