а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аџи

Вид збор: Префикс
Збор што се става пред името за означување дека се работи за човек што бил на аџилак.
Турски: haci
Примери:
Аџи-Пеце ја жени ќерката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи