а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аџамија

мн. аџамии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12866
неискусно, младо лице
Англиски: adolescent Турски: acemi
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Анѓа беше аџамија, младо девојче што не го знае животот.
Млади аџамии, улави, не знаат што прават.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК