а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аџаба

Вид збор: Сврзник
дали, можеби, се прашува
Англиски: whether Турски: acaba
Употреба: Архаизам
Примери:
Си велам, аџаба има ли кој да го чуе овој повеќе младешки и машки силен удар во камбаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи