а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајљаз

мн. ајљази
Вид збор: Именка, машки род
безделник, неработник, мрзливец, скитник
Англиски: tramp, idler Турски: haylaz
Употреба: Архаизам
Изведенки
ајљаски прид.
ајљаскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи