а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајљазлак

Види и: ајљаз (м.)
Вид збор: Именка, машки род
безделништво, неработење, скитање
Англиски: waste of time
Употреба: Архаизам
Примери:
Многупати татко му го поучуваше со кротко, до колку знаеше сиромав Божин, и многу примери му носел ѓоа да се тргне Силјан од тој пусти ајљазлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи