а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајљази

(се) ајљазат
Вид збор: Глагол, несвршен
безделничи, скита
Англиски: idle Турски: haylaz
Примери:
Доста ајљазиш, прибери се малку дома.
Изведенки
1. ајљазува несв.
(се) ајљазуваат
2. ајљазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи