а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајта

мн. ајти
Вид збор: Именка, женски род
1. Широк, бел празничен фустан.
Албански: fustan i gjerë
Употреба: Архаизам
Примери:
Ветерот ја развејува белата ајта.
2. Широка машка кошула до над колена.
Албански: këmishë e gjerë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи