а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајнц

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид игра со карти.
Германски: eins
Употреба: Разговорно
Примери:
Го ќарив од оној луд офицер на ајнц.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи