а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ајле

Вид збор: Прилог
прилично, доста, многу, значително
Англиски: considerable, much
Употреба: Разговорно
Примери:
По поделбата на Македонија, ајле и многу порано, сите пропаганди почнуваа да пустошат и да го прекрстуваат народот, а народот ти е прост и гладен.
Немаше давање-земање ајле, ајле со чаршијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи