а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аѓутант

мн. аѓутанти
Вид збор: Именка, машки род
1. Офицер на служба кај некој повисок старешина.
Англиски: adjutant Албански: Oficer
Употреба: Воен термин
Примери:
аѓутантот на генералот
царски аѓутант
2. постојан придружник
Англиски: attendant Албански: shoqërues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Отело зеде за свој аѓутант друг човек, кому му ги доверува своите интимни тајни.
Изведенки
аѓутантски прид.
аѓутантскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи