а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашов

мн. ашови
Вид збор: Именка, машки род
земјоделска алатка
Англиски: spade Српски: ашов
Употреба: Дијалектен збор , Земјоделство
Примери:
Лопатите, ашовите и секирите не се ладни оружја, тоа се алатки за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи