а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашладиса

ашладисаат
Вид збор: Глагол, свршен
накалеми
Англиски: graft Турски: haşlamak Албански: shartoj, mbjell
Употреба: Ботаника , Земјоделство , Разговорно
Изведенки
1. ашладисува несв.
ашладисуваат
2. ашладисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи