а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашка

ашкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 43120
турка
Англиски: push, shove
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата се ашкаа пред вратата.
Марија го ашкаше братчето на клупата.
Изведенки
ашкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК