а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашканица

мн. ашканици
Вид збор: Именка, женски род
турканица, бутаница
Англиски: pushing
Употреба: Разговорно
Примери:
Одеднаш се стори една ашканица во чекалната и редот се загуби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи