а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ашик

мн. ашици
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) љубов, мерак
Англиски: love Турски: aşk Албански: dashuri
Примери:
Ашик се стори.
2. љубовник, момче
Англиски: lover Албански: dashnor
3. Коска од задното колено на животните.
Албански: asht
Употреба: Анатомија
Примери:
Како деца си игравме со ашици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи