а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ачик

Вид збор: Придавка
отворен, јасен, бистар
Англиски: clear Турски: açık
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Ачик човек.
Ачик работа.
Изведенки
ачик прил.
отворено, јасно
Пример: Ги гледаше момчињата ачик, без ич срам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи