а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ацетон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Безбојна течност со силен мирис што служи за растворање бои, лакови и сл.
Англиски: acetone
Употреба: Хемија
Примери:
Без ацетон ноктите не би биле толку убави.
Покрај вообичаената употреба, како средство за отстранување лак за нокти, ацетонот може да има и други корисни намени во домаќинството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи