а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ацетилен

Вид збор: Именка, машки род
Од калциум-карбид и вода добиен безбоен, горлив гас.
Англиски: acetylene
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи