а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ацетат

мн. ацетати
Вид збор: Именка, машки род
Сол на винска киселина.
Англиски: acetate
Употреба: Хемија
Примери:
Прскање на централните улици со ацетат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи