а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ах

Вид збор: Извик
Ранг: 1430
За изразување различни расположенија и чувства (болка, тага, изненадување, чудење, радост, лутина и др.).
Примери:
Ах, бре, детенце, јадење не јадеш, душата ми ја јадеш!